Maderia
Maderia

Yemek Müzik ve Eğlence Maderia'da Bir Arada

Uzak Doğu mutfağına sıra dışı biryorum getiren Maderia şehrin heyecan verici yeni mekanlarından biri.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

MADERIA SUSHİ BAR, Nişantaşı’ndaki Süleyman Nazif Sokak’ta geçtiğimiz günlerde kapılarını açtı. Maderia’nın kurucuları Burak Balcı ve Danil Muntian mekanın menüsünü şef Jay Castro Rebong’a teslim etmiş. Üçleme olarak tasarlanmış bir proje olan Maderia’nın ilk mekanı Maderia Sushi Bar oldu.

Mekan açıldığı günden beri hem Japon mutfağını Anadolu mutfağından dokunuşlarla yorumlamasıyla hem de sıra dışı tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Maderia 19. yüzyılda inşa edilmiş olan konaklarıyla ünlü Süleyman Nazif Sokak’ın merkezinde yer alıyor. Buradaki sıra evlerin bir diğer örneğini Akaretler’de görmek mümkün. Bahsettiğimiz evlerin mimarı ise Sarkis Balyan. Sıra evlerdeki iş yeri ve konutlar L şeklinde planlanmış. Yıllara meydan okuyan bu tarihi yapılar Bertuğbey İnşaat tarafından sanat tarihçileri, mimarlar ve mühendislerden oluşan geniş bir ekibin titiz çalışmasıyla ilk günkü haline en yakın şekilde renove edilmiş. Maderia Latincede ‘doğadan gelen’ demek. Yüzyıllara meydan okuyup günümüze kadar ulaşmış olan bu yapının iç tasarımında da doğal materyallerin zamanla değişmiş ama doğallığını korumuş halleri göze çarpıyor. Ağacın doğal dokusu, zamanla oksitlenerek zengin renklere kavuşan demirler, taş masa ve sedirler iç tasarımda dikkat çeken unsurların başında geliyor. Maderia’da 14. yüzyıl Rönesans ressamlarından Hans Baldung’un eserlerini de görebilirsiniz. Maderia Renaissance adlı katta ise birçok imzalı ve mühürlü antika eser sergileniyor. Maderia, Nişantaşı’nın en büyük eksiğini görmüş ve konseptini ona göre tasarlamış.

Rezervasyon yaptırdığınızda size yalnızca yemek masası ayırmakla kalmıyor, keyifli bir faaliyet de hazırlıyorlar. Öncelikle masanız tüm gece size ait oluyor. İki saat içinde yemeğinizi bitirip kalkmak zorunda değilsiniz. Yemek sonrasında ise üst kattaki Maderia Renaissance alanına çıkıyorsunuz. Burada ışıklar kısılıyor, müziğin sesi artıyor ve DJ’in performansı başlıyor yani geceniz yarıda kesilmiyor ve kokteyl içmek için mekan değiştirmek zorunda kalmıyorsunuz.

Uzun lafın kısası Maderia’da yemek, müzik ve eğlence bir arada. Maderia Uzak Doğu mutfağını, Anadolu lezzetleriyle harmanlıyor. 12 imza sushi’nin reçeteleri Maderia’ya ait. Sushi’lere Japon kadınlarının isimleri verilmiş ve her biri ismiyle uyumlu renk, doku ve içerikte hazırlanmış. Menünün bir de mottosu var: “Kelimelerin gücüne inanın ve imza sushi’nizi adı ile sipariş verin.” Menüde sushi’lere sıcak-soğuk başlangıçlar, gyoza, taze soba noodle ve beş adet ana yemek eşlik ediyor. Maderia ekibi bu yılın sonlarına doğru Maderia Roof ve Maderia Beach için de çalışmalara başlayacak. Gastronomi ve eğlence dünyasında Maderia ismini önümüzdeki yıllarda daha çok duyacağız gibi gözüküyor.

MADERIA’NIN SUSHİ’LERİNİ TANIYALIM Mekandaki 12 imza sushi’nin anlamları ve içerikleri...

Megumi Roll: Blanch edilmiş ıspanak yapraklarına sarılı füme somon, basil pesto, tempura kabak, Philadelphia peynir. Üzerinde tempura parçaları ve teriyaki sos var. İyilik, fayda ve sevgi anlamına geliyor.

Yasuke Roll: Patatesle kaplanmış roll, kalamar, Philadelphia peynir, kapya biber. Üzerinde ev yapımı mayonez var. Huzurlu anlamına geliyor.

Chinatsu Roll: Somon, domates kurusu, salatalık, tempura sarı biber, Philadelphia peynir. Üzerinde tempura parçaları ve sweet chilli sos var. Yaz mevsimine atıfta bulunuyor.

Hoshiko Roll: Blanch edilmiş pazı yapraklarına sarılı çim çim karides, yengeç, avokado, tempura yeşil elma, Philadelphia peynir. Üzerinde taze soğan, tempura parçaları, plum sos var. Yıldız anlamına geliyor.

Fumihito Roll: Yılan balığı, humus, avokado, salatalık, Philadelphia peynir. Üzerinde soğan çıtırı ve unagi sos var. Şefkat anlamına geliyor.

Akio Roll: Ton balığı, avokado, susam yağı, tempura kereviz sapı, Philadelphia peynir. Üzerinde tarhana cipsi ve ev yapımı mayonez var. Aydınlık anlamına geliyor.

Katsuro Roll: Tempura somon, yengeç, avokado. Üzerinde kinoa, tabule, pirinç krakeri, ev yapımı yeşil mayonez var. Zafer anlamına geliyor.

Murasaki Roll: Jumbo karides, pancar, lolorosso, avokado. Üzerinde balık derisi kıtırı ve Murasaki sos var. Tılsımlı mor salkım çiçek anlamına geliyor.

Genji Roll: Jumbo karides, tempura patlıcan, Philadelphia peynir, kıvırcık marul. Üzerinde mango chutney ve crunchy patates var. İki başlangıç anlamına geliyor.

JakuchõRoll: Kabak tempura, avokado, salatalık. Üzerinde deniztarağı bal kabağı püresi, crunchy patates var. Dinginlik anlamına geliyor.

Takehiko Roll: Avokado, tempura patates, kapya biber, Philadelphia peynir. Üzerinde vongole midye ve Oyster sos var. Yılmadan savaşan anlamına geliyor.

Susumu Roll: Somon füme, tatlı patates püresi, Philadelphia peynir. Üzerinde somon ceviche ve tempura parçaları var. İleri görüşlü anlamına geliyor

Lotus Walk AVM, Süleyman Nazif Sokak 93, Şişli. www.maderia.com.tr

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm